این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

بسیاری از طلاق ها در دوران عقد  اتفاق می‎افتد. دوران عقد به زمانی گفته می‎شود که عقد ازدواج بین زن و مرد  منعقد شده ولی آن ها هنوز زندگی مشترک را آغاز نکرده اند. مدت زمان مراحل  طلاق کاملا وابسته به اعتراض و مقاومت زن دارد با این توضیح که پرونده طلاق  در 3 مرحله رسیدگی می شود.

طلاق در دوران عقد

  

بسیاری از طلاق ها در دوران عقد  اتفاق می‎افتد. دوران عقد به زمانی گفته می‎شود که عقد ازدواج بین زن و مرد  منعقد شده ولی آن ها هنوز زندگی مشترک را آغاز نکرده اند. به گزارش

مجله دلتا از نظر قانونگذار هر زمان که مرد تصمیم به جدایی بگیرد می‎تواند به دادگاه  خانواده مراجعه کند و دادخواست طلاق بدهد. دادگاه خانواده که در محل اقامت  زن است صلاحیت رسیدگی به پرونده را دارد. به عنوان مثال اگر زن در اصفهان  با شوهر زندگی مشترک داشته ولی هم اکنون به خانه پدری در تهران رفته باشد  دادگاه خانواده تهران صلاحیت رسیدگی به پرونده را دارد. دادخواست طلاق از  طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت خواهد شد و فرقی نمی‎کند که مرد شخصا  اقدام کند و یا وکیل داشته باشد.

طلاق

مدارک لازم برای درخواست طلاق در دوران عقد

عموما عقدنامه نزد زن یا خانواده وی  می‎ماند. مرد باید به دفتر ازدواجی که عقد نکاح ثبت شده است، مراجعه و  رونوشت عقدنامه را دریافت کند. زیرا بدون عقدنامه فقط با رونوشت آن، ثبت  دادخواست امکانپذیر است. مدارک لازم برای درخواست طلاق عبارتند از :

  • کارت ملی
  • شناسنامه
  • عقد نامه

طلاق از جانب مرد چقدر طول می کشد؟

مدت زمان مراحل

طلاق کاملا وابسته به اعتراض و مقاومت زن دارد با این توضیح که پرونده طلاق در 3  مرحله رسیدگی می‎شود. دادگاه خانواده بدوی، دادگاه تجدیدنظر استان و دیوان  عالی کشور. بر فرض اگر رای طلاق در دادگاه بدوی صادر شود زن می‎تواند در  فرصت 20 روزه پس از ابلاغ رای نسبت به آن اعتراض و تجدیدنظر خواهی کند و در  ادامه پس از صدور رای دادگاه تجدیدنظر در مهلت 20 روزه پس از ابلاغ رای  دادگاه تجدیدنظر، دادخواست فرجام خواهی خود را به دیوان عالی کشور بدهد.

باید توجه داشت که کلیه مراحل اعتراض در  دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام می‎شود. بنابراین می‎توان گفت در شرایطی  که زن از حق اعتراض خود استفاده کند، پرونده طلاق ممکن است از 3 ماه تا 1  سال به طول بیانجامد. با توجه به اینکه حق طلاق با مرد است، می‎توان نتیجه  گرفت هدف قانونگذار از 3 مرحله ای کردن پرونده طلاق، طولانی کردن فرآیند  طلاق و امکان رجوع دوباره زن و شوهر به یکدیگر است. اما باید در نظر داشت  که اصل رای طلاق تا زمانی که مرد اصرار داشته باشد نقض نخواهد شد.

مهریه در طلاق

مسایل مالی و غیر مالی ناشی از عقد ازدواج چگونه تعیین می‎شود؟

  • شرط تنصیف دارایی؛ اگر مرد شرط چاپی  تنصیف دارایی و اموال را که در عقدنامه ها موجود است امضا کرده باشد و از  طرفی زن ناشزه نباشد (یعنی وظایف و تکالیف قانونی شویی را رعایت کرده  باشد) به تشخیص قاضی رسیدگی کننده و در صورت درخواست زن، شوهر باید تا نصف  دارایی خود را که موجود بوده و در زمان شویی به دست آمده ، به زن پرداخت  کند.
  • اجرت المثل ایام زندگی با همسر؛ اگر زن  به صراحت در دادگاه اعلام نکند که رایگان در منزل کار کرده است و حکمی هم  قبلا در این خصوص صادر نشده باشد غالبا قضات دادگاه خانواده زن را مستحق  اجرت المثل ایام زندگی مشترک تشخیص داده و برای تعیین اجرت المثل، موضوع را  به کارشناسی ارجاع می‎دهند.
  • مهریه ؛ در صورتی که مهریه زن پرداخت  نشده و حکمی نیز قبلا در این مورد صادر نشده باشد، دادگاه رسیدگی کننده  می‎بایستی تکلیف مهریه در طلاق را ضمن حکم طلاق مشخص کند. و اگر قبلا در  مورد مهریه حکمی صادر شده و یا زن از طریق اداره ثبت اسناد آن را مطالبه  کرده باشد دادگاه در خصوص مهریه با تکلیفی مواجه نیست.
  • جهیزیه؛ طبق قانون زن می‎تواند آنچه را  از جهیزیه خود باقی مانده مسترد کند. در این خصوص نیز دادگاه ضمن رای طلاق  تعیین تکلیف می‎کند. شوهر نسبت به آنچه از جهیزیه از بین رفته یا تعویض شده  مسئولیتی ندارد.

همچنین بخوانید:

تقسیط مهریه و نحوه پرداخت آن 

حضانت فرزند بعد از طلاق با کیست؟ 

در چه مواردی می توان از کار کردن زن جلوگیری کرد؟ 

مشکلات مردان برای ازدواج مجدد 

آیا بعد از ازدواج امکان افزایش مهریه وجود دارد؟ 


مجله دلتا

مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: طلاق ,دادگاه ,مهریه ,دوران ,پرونده ,رسیدگی ,زندگی مشترک ,پرونده طلاق ,درخواست طلاق ,دادگاه خانواده ,مدارک لازم ,خدمات الکترونیک قضایی ,هنوز زند
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
Akse Aghaye Khamenei

آخرین جستجو ها

طالقان دیار اهل دلان مشاوره درسی دنیای آواتار چگونه اندامی ورزشی داشته باشیم فروشگاه اینترنتی طراحی سایت لاراول در تهران بهترین ایده آن است که به واقعیت برسد. کرایه ماشین عروس باده پرست نمایندگی فروش هایگلاس Aisik Agt