این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

تقسیم اموال مشاع تابع ضوابط و  قواعدی است. به موجب قانون، مالکان در تفکیک می‎توانند با یکدیگر توافق  کنند و به یک نتیجه واحد برسند. اما در صورتی که بین آنها توافقی صورت  نگیرد، متقاضی تقسیم می‌تواند ‌اجبار شرکا را به انجام تقسیم بخواهد.

املاک مشاع

  

املاک مشاع به ملک هایی گفته  می‌‌شود که بیش از یک مالک و هر مالک در کل ملک حق تصرف دارد. گاهی در مورد  فروش یا تقسیم ملک مورد نظر میان مالکان املاک مشاع اختلاف نظر به وجود  می‌آید. به همین دلیل در قانون، برای پیشگیری از اختلاف و مشکلات ، قوانین و  مقررات خاصی وضع شده است. بنابراین در صورتی که یکی از مالکان قصد فروش  سهم مشاع خود را داشته باشد، فقط می‌تواند از طریق تفکیک و افراز اقدام  کند. در

مجله دلتا در مورد چگونگی تقسیم ملک و نکات مهم و اساسی در این خصوص پرداخته شده است. پس با ما همراه باشید.

تقسیم املاک مشاع

تقسیم اموال مشاع تابع ضوابط و قواعدی  است. به موجب قانون، مالکان در تفکیک می‎توانند با یکدیگر توافق کنند و به  یک نتیجه واحد برسند. اما در صورتی که بین آن ها توافقی صورت نگیرد، متقاضی  تقسیم می‌تواند ‌شرکا را به تقسیم ملک مجبور کند . در این شرایط  قانون به  طور مستقیم به موضوع رسیدگی خواهد کرد و شرکا را مجبور به تقسیم ملک مشاع  می‌کند.

افراز ملک

افراز و تفکیک به چه معناست؟

افراز در اصطلاح حقوقی ؛ در لغت به معنای  جدا کردن یک چیز از دیگری است. از طریق افراز می‌توان سهم هر یک از شرکا را  از طرف دیگر جدا و از این طریق با توافق مالکان و یا اجبار قانون اقدام  کرد. به عبارت دیگر از طریق افراز ملک مشاع هر شخص به عنوان مالک مستقل ملک  مشترک سابق شناخته می‌شود.

تفکیک در اصطلاح حقوقی ؛ چنانچه تصمیم  افراد بر آن باشد که مالی غیر منقول ( اموال غیر منقول به مالی گفته می‎شود  که از جایی به جای دیگر قابل انتقال نباشد) را به قطعات کوچک‌تری تقسیم یا  تجزیه کنند، به این عمل تفکیک گفته می‎شود. به عنوان مثال شخصی دارای  زمینی به مساحت 2000 متر است. اگر وی این زمین را به دو تکه 1000 متری  تقسیم کند، در اصطلاح ثبتی گفته می‎شود که مالک زمین را به دو قسمت تفکیک  کرده است.

مراحل تفکیک املاک مشاع

افرادی که قصد تفکیک ملک خود دارند، باید کلیه مراحل مربوطه را به طور قانونی و در اداره ثبت اسناد  و املاک طی کنند. مراحل این اقدام در زیر به ترتیب شرح داده شده است :

  • باید در نخستین گام تقسیم نامه عادی تهیه شود.
  • سند مالکیت پیشین باطل شود.
  • به منظور تنظیم صورت جلسه تفکیک، به اداره ثبت مراجعه شود.
  • با توجه به صورت جلسه تهیه شده از سوی اداره ثبت، برای هر بخش مجزا یک سند مالکیت تهیه و تنظیم خواهد شد.

بر طبق قانون در مواردی که ملک مورد نظر  به چند نفر یا شریک تعلق داشته باشد، کلیه مالکان با توجه به سهم خود، در  بخش‌های تفکیک شده با یکدیگر شریک خواهند بود.

تفکیک ملک

تفاوت افراز و تفکیک در چیست؟

افراز و تفکیک در ماهیت و نوع متفاوت هستند که این تفاوت ها در ادامه به تفصیل اشاره خواهد شد.

  1. در تفکیک در صورتی که ملک دارای یک مالک  باشد، می‎توان نسبت به تفکیک ملک اقدام کرد. در صورتی که در حالت افراز  باید ملک مورد نظر بیش از یک مالک داشته باشد تا بتوان اقدامات لازم به  منظور افراز را انجام داد.
  2. در تفکیک هیچ اامی در توجه دقیق به شش  دانگ ملک در مراحل اولیه نیست. در ادامه کار، سهم هر یک از مالکان مشاع  مورد بررسی قرار می‌گیرد تا در مورد سهم هر یک به یک توافق و نتیجه مشترک  برسند. در صورتی که در افراز باید از همان ابتدا به سهم شرکا توجه ویژه‌ای  شود و اگر بنا به دلایل مختلف از قبیل تصرف شرکا امکان رعایت سهم در ملک  مورد نظر وجود نداشته باشد، لازم است تا تعدیل برقرار شود. به این ترتیب  سایر شرکا مکلف هستند تا بهای قسمت اضافی ملکی را که به شریک تعلق دارد به  او پرداخت کنند. و باید کلیه این موارد در صورت مجلس مربوط به افراز قید  شود.
  3. هدف از تفکیک یک ملک فقط تقسیم کردن آن  است. در صورتی که هدف از افراز، تقسیم ملک مشاع مورد نظر است. به طوری که  سهم هر یک از مالکان در آن مشخص شود.

همچنین بخوانید:

نکات مهم در خرید املاک مسی و تجاری 

3 اختلاف دردسرساز موجر و مستاجر 

نکاتی درباره تمدید اجاره نامه 

نحوه تبدیل سند وکالتی به قطعی 

مراحل قانونی اخذ پروانه ساختمان 


مجله دلتا

مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: تفکیک ,تقسیم ,مشاع ,افراز ,مالکان ,املاک ,املاک مشاع ,گفته می‎شود ,تقسیم املاک ,داشته باشد، ,شریک تعلق ,موجب قانون، مالکان
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
Akse Aghaye Khamenei

آخرین جستجو ها

تقدیر "ف" آشنایی با مهندسی پزشکی success98 سایت شرط بندی معتبر طلق ریکانی نردبون فیلسوف دلقک DocUni کتاب اندیشه اسلامی 2 غفارزاده حسین ضیایی